Skip links

Kamerový systém na dom

V tomto krátkom článku sa spoločne pozrieme na oblasť zabezpečenia rodinného domu kamerovým systémom, odpovieme na najčastejšie otázky a priblížime orientačné ceny.

Inštalácia kamerového systému na dom patri medzi jednu z našich najčastejších činností. V dnešnej neistej dobe s rastúcou mierou kriminality je požiadavka na bezpečné bývanie čoraz aktuálnejšia. Najčastejšou formou zabezpečenia domu je samozrejme alarm, doplnený o spoľahlivý kamerový systém. Faktom je, že kamerový systém sa stal oveľa dostupnejší pre bežných ľudí v porovnaní s minulosťou, kedy bol výsadou len firemných objektov.

Ľudia nám často volajú, že by chceli na dom jednu alebo dve kamery, prípadne hľadajú na internete kamerové sety za účelom ušetrenia financií. Výsledkom takého telefonátu je zistenie, že kamerový systém stojí omnoho menej ako čakali a výhody odbornej a certifikovanej montáže stoja za zváženie.

Časté otázky

Formou Q/A stručne odpovedáme na najčastejšie otázky, ktoré od vás dostávame.

Koľko kamier potrebujem?

V praxi sa na rodinný dom používajú 2 až 8 ks kamier. Najčastejšie však 4 kamery po celom obvode objektu.

Aký tvar kamery používame?

Zvyčajne nehávame na zákazníkovi výber tvaru kamery. Vždy záleží na požiadavke, či má byť kameru vidno alebo má byť ,,neviditeľná“ Každá má svoje pre a proti, no podrobné informácie sú predmetom konzultácie pri obhliadke.

.

Aký záber má kamera? Dá sa otáčať?

Pri zornom uhle kamery je dôležité poznať objekt a povedať si, čo chceme aby kamera videla. Po obhliadke Vám zvolíme vhodný objektív aby ste mali zabrané to čo potrebujete. Napríklad 2.8mm kamera zaberie celý dvor, naopak kamera s objektívom 6mm bude snímať povedzme bránu.

Čo sa týka otáčania kamery, tieto kamery sa nazývajú PTZ kamery a môžeme ich vidieť napríklad v meste alebo v priemyselných objektoch. Takéto kamery sú pre obyčajný dom veľmi drahé (ceny začínajú na 800€) a vyžadujú obsluhu.

Aké rozlíšenie majú kamery?

Ponúkame kamery minimálne s rozlíšením FullHD(2Mpx), ale vždy odporúčame aspoň rozlíšenie UltraHD (5mpx) pre lepší detail a kryštálovo čistý obraz. V ponuke samozrejme aj kamery s rozlíšením 4K pre naozaj náročných klientov.

Majú kamery nočné videnie?

Veľa ľudí to nevie, no pravdou je , že všetky bezpečnostné kamery na trhu disponujú nočným videním. Samozrejme s rastúcou cenou sa zlepšuje nočné videnie, napríklad vo vzdialenosti prísvitu, do akej kamery v noci vedia snímať. Treba pozerať na údaj pri nočnom prísvite. Používa sa IR a EXIR. EXIR je moderná technológia prísvitu, vďaka ktorej ste schopný rozoznať v tme napríklad aj tvár páchateľa, narozdiel od staršieho IR prísvitu, kedy vidíte len biely obrys postavy. Viď obrázok.

Before
Farebné vs čienobiele nočné videnie After

Kde sa ukladá záznam?

Pri ukladaní záznamu máme hneď tri riešenia. Najčastejšie sa využíva záznamové zariadenie, resp. videorekordér (DVR alebo NVR) so zabudovaným HDD. Ide o zariadenie, do ktorého sú zvedené všetky kamery a uložený záznam.

Druhou možnosťou je SD karta. Táto možnosť sa využíva pri použití 1ks kamery.

V neposlednom rade je alternatívou ukladania záznamu na cloud, teda internetové úložisko. Najmenej používané, no odporúčame kombinovať pevné a cloudové úložisko.

Pohrávate sa s myšlienkou monitorovať aj vašu nehnuteľnosť?

Vyžiadajte si od nás cenovú ponuku. Je úplne zdarma a nezáväzná.
Chcem cenovú ponuku

Do akej vzdialenosti vidia kamery?

Vzdialenosť cez deň je prakticky závislá od počtu megapixelov, teda rozlíšenia. Čím vyššie rozlíšenie, tým lepší digitálny zoom. V podstate tak isto ako na fotografi povedzme z mobilu. Nočné videnie býva v rozmedzí od 20 do 80m v závislosti od kvality kamery.

Dajú sa kamery pozerať cez mobil?

Áno, vačšina výrobcov, vrátane od nás ponúkaní HikVision či Tiandy, ponkajú bezplatnú prehľadnú appku na iOS aj Android. Služba je bez mesačných poplatkov a vyžaduje len internetové pripojenie ako na strane kamerového systému, tak na strane užívateľa.

Máte v ponuke aj WiFi kamery?

Áno máme, ale nemontujeme ich ani neodporúčame. WiFi pripojenie je nestabilné, a nezaručuje hlavnú požiadavku na kamerový systém, ktorou je spoľahlivosť. Každá skúsená montážna firma vám povie „kábel je kábel“.

Čo hovorí legislatíva, môžem snímať suseda či ulicu?

Pri navrhovaní a teda aj samotnej inštalácii kamerového systému treba dodržať určité náležitosti ktorými sa riadi zákon v zmysle GDPR. Pre dodržanie zásad ochrany osobných údajov sa vždy poraďte s montážnou firmou, ktorá vás upozorní na kroky, ktoré treba dodržať.

Koľko stojí taký kamerový systém?

Ceny s montážou a aktiváciou služieb u nás začínajú už na 500€ s DPH. Samozrejme kamerový systém o štyroch kamerách sa dá spraviť za 800€ ale aj za 2 000€. Vždy záleží od požiadaviek zákazníka, či má prípravu na kamerový systém, alebo treba robiť kompletnú kabeláž.

Využite našu ponuku obhliadky a cenovej ponuky úplne zdarma a nezáväzne.

Na záver

Kamerový systém je investácia do budúcnosti, ktorá sa vám vráti niekoľko násobne. Až 6/10 prípadov krádeží sú objasnené práve vďaka kvalitne nainštalovanému kamerovému systému a v 90% prípadoch odrádza páchateľa od vlámania.

Vždy preto odporúčame zveriť inštaláciu profesionálom, vďaka čomu zaistíte maximálnu efektivitu a spoľahlivosť systému. Naše inštalácie chránia už desiatky domov po celom kraji. Okresy ako Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina, Ilava, Dubnica nad Váhom ale aj Bratislava, Trnava či Pieštany.

Nenašli ste v článku odpoveď na vašu otázku? Pýtajte sa. Konzultácie máme zdarma.